De slag van Verbeke: en route naar Kompany's 'totaalvoetbal'

door
De slag van Verbeke: en route naar Kompany's 'totaalvoetbal'

Het werd nochtans algemeen aangenomen, maar Vincent Kompany wil zijn Anderlecht dan toch niet spiegelen aan de voetbalvisie van zijn mentor en Manchester City-coach Pep Guardiola. De nieuwe T1 van Sporting wil terug naar het totaalvoetbal dat Anderlecht in het verleden altijd heeft gebracht, een visie die gestoeld is op het Ajax van Johan Cruijff. In die optiek beschikt Kompany met zomeraanwinst Bogdan Mykhaylichenko alvast over een sterke schakel en misschien zelfs wel over een sleutelfiguur.


MYKHA WINT DE STRIJD

Er is al veel gezegd en geschreven over de zomertransfers van RSC Anderlecht. Onbekende namen vanuit alle hoeken van de wereld kwamen de Paars-Witte rangen versterken zoals Ilias Takidine (KRC Genk), Timon Wellenreuther (Willem II), Mustapha Bundu (Aarhus GF), Lukas Nmecha (Manchester City), Bart Verbruggen (NAC Breda) en Bogdan Mykhaylichenko (Zorya Lugansk). Enkel de komst van Percy Tau, vorig seizoen in het shirt van aartsrivaal Club Brugge, sprak enigszins nog tot de verbeelding. 

Het is vooralsnog onmogelijk om te voorspellen wat de meerwaarde bij Anderlecht zal zijn van Takidine, Wellenreuther, Bundu, Nmecha en Verbruggen want het vijftal kwam momenteel nog geen enkele officiële speelminuut in actie voor Sporting. Tau en Mykhaylichenko wél, waarin het duo al meerdere knappe zaken aantoonde in het Paars-Witte shirt. Daarbij kijken we niet alleen naar de doelpunten van Tau en Mykhaylichenko, beide spelers konden namelijk al één keer de netten doen trillen, maar vooral naar hun meerwaarde in het algemene spelbeeld van Anderlecht. 



Waar de Zuid-Afrikaanse aanwinst echter nog maar 61 speelminuten achter de kiezen heeft, loopt de speeltijd van Mykhaylichenko reeds op tot 170 eenheden waarvan hij beide wedstrijden startte als basisspeler. Tegen Sint-Truiden maakte hij een meer dan geslaagd debuut, en kon hij middels een knappe solo zelfs tot scoren komen, maar ook in de vorige match tegen Moeskroen was hij één van de beste spelers van Anderlecht. De Oekraïense linksachter lijkt daarmee de concurrentieslag gewonnen te hebben van Killian Sardella en gelegenheidsback-up Edo Kayembe – en dat was overigens ook de opzet van Anderlecht. 

DE SLAG VAN VERBEKE 

Want ook al is Bogdan Mykhaylichenko geen klinkende naam, in de Oekraïense Premier Liga was hij één van de beruchtste linksachters van de competitie, en dat was niet zozeer door zijn vele verkregen gele kaarten. Voorlopig verdient Mykhaylichenko in het Lotto Park alvast de stempel van 'geslaagde transfer'. De 23-jarige moet uiteraard nog bevestigen op de middellange termijn, maar zijn voorbij twee wedstrijden in Brusselse loondienst beloven alvast veel goeds. De prestaties van de Oekraïner zouden al een erg dramatische wending moeten nemen om van Mykhaylichenko alsnog een floptransfer te maken. En voor dat provisoir succesverhaal mag de Paars-Witte scoutingcel zich op de borst kloppen. 



Als Head of Sports had Peter Verbeke op Neerpede namelijk te kampen met een erg moeilijke en complexe opdracht. De eindverantwoordelijke van de inkomende transfers beschikte over een bescheiden geldbuidel, waardoor Verbeke erg zuinig moet omspringen met de transfer- en salarisbudgetten. Met de definitieve transfer van Mykhaylichenko en de tijdelijke huurbeurt van Percy Tau lijkt Verbeke daar alvast wonderwel in te slagen. Al wordt het uiteraard nog afwachten hoe Takidine, Wellenreuther, Verbruggen maar vooral Nmecha en Bundu zich zullen profileren bij Anderlecht, maar de start met Tau en Mykhaylichenko is alvast veelbelovend.

MODERNE FULLBACK 

Volume, mentaliteit, kwaliteit met de bal aan de voet. En een bijtertje. In de wedstrijden tegen Sint-Truiden en Moeskroen scoorde Mykhaylichenko alvast punten bij de Paars-Witte achterban en decision makers. De Oekraïner heeft wel nog wat werk voor de boeg om de automatismen aan te scherpen met Jérémy Doku, zijn aanvallende collega op de linkerflank, maar als het duo elkaar volledig vindt dan zal dat ongetwijfeld vuurwerk geven.



Mykhaylichenko bezit het profiel van een moderne fullback, die naast zijn aanvallende inspanningen ook niet zijn defensieve karweien verwaarloost. De linksachter speelt steevast op een hoge positie op het veld, evenredig met de stek waar Michael Murillo zich bevindt op de rechterkant. Bovendien kan Mykhaylichenko goed infiltreren én toont hij zich betrouwbaar en zuiver in de spelopbouw. Dat hij tegen Sint-Truiden kon scoren door een fraaie individuele solo is uiteraard mooi meegenomen. Bij het streven naar het begeerde 'totaalvoetbal' is Vincent Kompany alvast in zijn nopjes met een type-voetballer zoals Mykhaylichenko.

NU AL TOPPER IN JPL 

Op basis van zijn twee voorbije wedstrijden in de Jupiler Pro League lijkt Mykhaylichenko alvast een serieuze versterking te zijn voor Anderlecht. De Oekraïener borduurt daarmee verder op zijn indrukwekkende prestaties bij Zorya Lugansk en hij lijkt momenteel de overstap naar de Belgische competitie moeiteloos te verteren. In bepaalde onderdelen behoort Mykhaylichenko nu zelfs al tot de beste flankverdedigers van de Jupiler Pro League. En dan kan je wel degelijk spreken over een geslaagde start … 

We haalden het hierboven al aan: Mykhaylichenko is een aanvallend ingestelde flankverdediger maar  zijn defensieve taken verzaakt hij daardoor allerminst. Met een slaagpercentage van 83% in de defensieve duels en 81% in zijn aangegane offensieve duels is Mykhaylichenko in beide onderdelen de huidige nummer twee onder de flankverdedigers (links en rechts) van de Jupiler Pro League. 



Daarmee scoort Mykhaylichenko opmerkelijk hoger dan vorig seizoen bij Zorya Lugansk, waar hij toen al hoge toppen scheerde.. Daarbij kan wel de vraag gesteld worden of hij dat hoge niveau wel zal kunnen aanhouden, en of dit slechts een momentopname betreft. Deze uitzonderlijk hoge percentages zullen uiteraard nog afnemen naarmate de competitie vordert, maar veelbelovend is alvast wel.

INDRUKWEKKENDE STATS 

In drie specifieke onderdelen mag Mykhaylichenko zich alvast uitroepen tot de absolute primus onder zijn positionele collega's van de Jupiler Pro League. Niet toevallig bevinden deze drie  facetten zich telkens op het offensieve compartiment. Zo ging Mykhaylichenko bijvoorbeeld twee dribbels aan in de voorbije twee wedstrijden, maar telkens slaagde hij ook in zijn opzet. Logischerwijze kan Mykhaylichenko een perfect rapport voorleggen op het vlak van dribbel-efficiëntie, al zal ook dit huidige percentage van 100% stelselmatig afnemen.

Ook in het aantal voorwaartse passes is Mykhaylichenko de onbetwiste leider onder de flankverdedigers van de Belgische competitie, en die titel mag hij zich ook toe-eigenen bij de passes naar de final third. Een flankverdediger met diepgang, eenzelfde type als Michael Murillo dus, dat ontbrak er vorig seizoen bij Anderlecht en met Mykhaylichenko lijkt Vincent Kompany zijn ideale man gevonden te hebben.



Toch moet Mykhaylichenko zich ook nog bijschaven op bepaalde facetten. Op het vlak van balverlies bijvoorbeeld. Gemiddeld verliest de Oekraïner veertien keer peer wedstrijd het leer, en dat is best veel want bij Anderlecht lijdt niemand vaker balverlies dan de nieuwe linksachter. Ook de efficiëntie van zijn voorzetten kan nog flink verbeterd worden. Mykhaylichenko laat vooralsnog een stevige indruk na tijdens zijn eerste minuten op het Belgisch grondgebied, maar het is duidelijk dat er ook nog wat werk op de plank ligt. Desalniettemin zijn de signalen alvast erg positief. En dat betekent uiteraard een opsteker voor het vernieuwde scoutingsapparaat van Anderlecht en de zoektocht naar het zo begeerde totaalvoetbal van coach Kompany.

POLL: Levert Verbeke goed werk af bij Anderlecht?

Meest recent

Duivelse monstertransfer naar Real Madrid? “De beste keuze”

Verschillende Rode Duivels zitten in bloedvorm bij hun club, maar Youri Tielemans spant mogelijk de ...

17
17
Belgische sensatie heerst en laat Yamal en co achter zich

Lucas Stassin werd doorgestuurd bij RSC Anderlecht, maar bij Westerlo floreerde de aanvaller. ...

17
17
Ulderink al op de schopstoel bij Antwerp? T1 reageert

Andries Ulderink was in het verleden de assistent van Mark van Bommel bij Antwerp en nam vlak voor ...

65
65
Union én Chambaere horen straf na KRC Genk-commotie

Union SG won op het veld van KRC Genk en de titelstrijd in de Jupiler Pro League is volledig ...

427
427
‘Club Brugge staat wéér voor ferm transferdilemma’

Club Brugge heeft een erg competitieve kern en Romeo Vermant is daar het grote bewijs van. De ...

196
196
Ancelotti baart opzien met straffe taal over toekomst

Carlo Ancelotti kent dit seizoen teleurstellende resultaten bij Real Madrid. De supporters roepen ...

22
22
Miljoenenwinst: Anderlecht troeft Club Brugge verrassend af

Club Brugge heeft de afgelopen jaren een sportieve voorsprong op RSC Anderlecht gepakt, maar qua ...

410
410
Nieuwe patron bij Rode Duivels? “In de vorm van zijn leven”

Onder Rudi Garcia zijn de Rode Duivels aan een nieuw hoofdstuk begonnen. De Franse keuzeheer is van ...

129
129
Renard zit niet stil: ‘Anderlecht contacteert JPL-smaakmaker’

RSC Anderlecht zit niet stil en is al bezig met volgend seizoen. Olivier Renard zal komende zomer ...

241
241
Courtois deelt gigantische klap uit bij Real Madrid

Thibaut Courtois is al jaren de nummer 1 onder de lat bij Real Madrid. In de beker kreeg concurrent ...

207
207
Union grijpt zwaar in: statement en duidelijkheid Genk-incident

Union SG won met 1-2 op het veld van KRC Genk, maar na afloop werd er vooral gediscussieerd over ...

481
481
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht verbaast, Club Brugge wint én verliest'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

415
415
Simons verrast: Anderlecht-verstoteling maakt indruk

Westerlo speelde afgelopen speeldag 1-1 gelijk op het veld van Standard Luik. De Kemphanen staan ...

224
224
Bizar sprookje: Belgische held zag niets: “Maakte geen reet uit”

In Nederland pakte Go Ahead Eagles voor het eerst in de clubgeschiedenis de beker. In de finale ...

32
32
Ulderink zorgt voor enorme wending Praet bij Antwerp

Dennis Praet (30) werd met toeters en bellen binnengehaald bij Royal Antwerp FC. De middenvelder won ...

183
183
Pijnlijke City-details: “De Bruyne zou in de weg lopen…”

Kevin De Bruyne neemt aan het einde van het seizoen afscheid van Manchester City. De afgelopen tien ...

261
261
‘Anderlecht baalt, verrassende Belg is beste van 2025’

RSC Anderlecht liet Lucas Stassin in 2023 voor een appel en ei naar Westerlo vertrekken. De ...

159
159
Vrouw Josip Weber brengt pakkend eerbetoon: "De droom was..."

Josip Weber is ongetwijfeld één van de meest aimabele aanvallers die er ooit in ons ...

267
267
Club Brugge velt blessureverdict Mignolet én Nilsson

Club Brugge staat weer aan de leiding van de Jupiler Pro League. In de Champions Play-Offs zit ...

327
327
'Club zet zich schrap: Ajax en co willen spelmaker wegroven'

Club Brugge wist de voorbije seizoenen verschillende jeugdspelers met succes te lanceren bij de ...

318
318

Meer sportnieuws