De slag van Verbeke: en route naar Kompany's 'totaalvoetbal'

door
De slag van Verbeke: en route naar Kompany's 'totaalvoetbal'

Het werd nochtans algemeen aangenomen, maar Vincent Kompany wil zijn Anderlecht dan toch niet spiegelen aan de voetbalvisie van zijn mentor en Manchester City-coach Pep Guardiola. De nieuwe T1 van Sporting wil terug naar het totaalvoetbal dat Anderlecht in het verleden altijd heeft gebracht, een visie die gestoeld is op het Ajax van Johan Cruijff. In die optiek beschikt Kompany met zomeraanwinst Bogdan Mykhaylichenko alvast over een sterke schakel en misschien zelfs wel over een sleutelfiguur.


MYKHA WINT DE STRIJD

Er is al veel gezegd en geschreven over de zomertransfers van RSC Anderlecht. Onbekende namen vanuit alle hoeken van de wereld kwamen de Paars-Witte rangen versterken zoals Ilias Takidine (KRC Genk), Timon Wellenreuther (Willem II), Mustapha Bundu (Aarhus GF), Lukas Nmecha (Manchester City), Bart Verbruggen (NAC Breda) en Bogdan Mykhaylichenko (Zorya Lugansk). Enkel de komst van Percy Tau, vorig seizoen in het shirt van aartsrivaal Club Brugge, sprak enigszins nog tot de verbeelding. 

Het is vooralsnog onmogelijk om te voorspellen wat de meerwaarde bij Anderlecht zal zijn van Takidine, Wellenreuther, Bundu, Nmecha en Verbruggen want het vijftal kwam momenteel nog geen enkele officiële speelminuut in actie voor Sporting. Tau en Mykhaylichenko wél, waarin het duo al meerdere knappe zaken aantoonde in het Paars-Witte shirt. Daarbij kijken we niet alleen naar de doelpunten van Tau en Mykhaylichenko, beide spelers konden namelijk al één keer de netten doen trillen, maar vooral naar hun meerwaarde in het algemene spelbeeld van Anderlecht. 



Waar de Zuid-Afrikaanse aanwinst echter nog maar 61 speelminuten achter de kiezen heeft, loopt de speeltijd van Mykhaylichenko reeds op tot 170 eenheden waarvan hij beide wedstrijden startte als basisspeler. Tegen Sint-Truiden maakte hij een meer dan geslaagd debuut, en kon hij middels een knappe solo zelfs tot scoren komen, maar ook in de vorige match tegen Moeskroen was hij één van de beste spelers van Anderlecht. De Oekraïense linksachter lijkt daarmee de concurrentieslag gewonnen te hebben van Killian Sardella en gelegenheidsback-up Edo Kayembe – en dat was overigens ook de opzet van Anderlecht. 

DE SLAG VAN VERBEKE 

Want ook al is Bogdan Mykhaylichenko geen klinkende naam, in de Oekraïense Premier Liga was hij één van de beruchtste linksachters van de competitie, en dat was niet zozeer door zijn vele verkregen gele kaarten. Voorlopig verdient Mykhaylichenko in het Lotto Park alvast de stempel van 'geslaagde transfer'. De 23-jarige moet uiteraard nog bevestigen op de middellange termijn, maar zijn voorbij twee wedstrijden in Brusselse loondienst beloven alvast veel goeds. De prestaties van de Oekraïner zouden al een erg dramatische wending moeten nemen om van Mykhaylichenko alsnog een floptransfer te maken. En voor dat provisoir succesverhaal mag de Paars-Witte scoutingcel zich op de borst kloppen. 



Als Head of Sports had Peter Verbeke op Neerpede namelijk te kampen met een erg moeilijke en complexe opdracht. De eindverantwoordelijke van de inkomende transfers beschikte over een bescheiden geldbuidel, waardoor Verbeke erg zuinig moet omspringen met de transfer- en salarisbudgetten. Met de definitieve transfer van Mykhaylichenko en de tijdelijke huurbeurt van Percy Tau lijkt Verbeke daar alvast wonderwel in te slagen. Al wordt het uiteraard nog afwachten hoe Takidine, Wellenreuther, Verbruggen maar vooral Nmecha en Bundu zich zullen profileren bij Anderlecht, maar de start met Tau en Mykhaylichenko is alvast veelbelovend.

MODERNE FULLBACK 

Volume, mentaliteit, kwaliteit met de bal aan de voet. En een bijtertje. In de wedstrijden tegen Sint-Truiden en Moeskroen scoorde Mykhaylichenko alvast punten bij de Paars-Witte achterban en decision makers. De Oekraïner heeft wel nog wat werk voor de boeg om de automatismen aan te scherpen met Jérémy Doku, zijn aanvallende collega op de linkerflank, maar als het duo elkaar volledig vindt dan zal dat ongetwijfeld vuurwerk geven.



Mykhaylichenko bezit het profiel van een moderne fullback, die naast zijn aanvallende inspanningen ook niet zijn defensieve karweien verwaarloost. De linksachter speelt steevast op een hoge positie op het veld, evenredig met de stek waar Michael Murillo zich bevindt op de rechterkant. Bovendien kan Mykhaylichenko goed infiltreren én toont hij zich betrouwbaar en zuiver in de spelopbouw. Dat hij tegen Sint-Truiden kon scoren door een fraaie individuele solo is uiteraard mooi meegenomen. Bij het streven naar het begeerde 'totaalvoetbal' is Vincent Kompany alvast in zijn nopjes met een type-voetballer zoals Mykhaylichenko.

NU AL TOPPER IN JPL 

Op basis van zijn twee voorbije wedstrijden in de Jupiler Pro League lijkt Mykhaylichenko alvast een serieuze versterking te zijn voor Anderlecht. De Oekraïener borduurt daarmee verder op zijn indrukwekkende prestaties bij Zorya Lugansk en hij lijkt momenteel de overstap naar de Belgische competitie moeiteloos te verteren. In bepaalde onderdelen behoort Mykhaylichenko nu zelfs al tot de beste flankverdedigers van de Jupiler Pro League. En dan kan je wel degelijk spreken over een geslaagde start … 

We haalden het hierboven al aan: Mykhaylichenko is een aanvallend ingestelde flankverdediger maar  zijn defensieve taken verzaakt hij daardoor allerminst. Met een slaagpercentage van 83% in de defensieve duels en 81% in zijn aangegane offensieve duels is Mykhaylichenko in beide onderdelen de huidige nummer twee onder de flankverdedigers (links en rechts) van de Jupiler Pro League. 



Daarmee scoort Mykhaylichenko opmerkelijk hoger dan vorig seizoen bij Zorya Lugansk, waar hij toen al hoge toppen scheerde.. Daarbij kan wel de vraag gesteld worden of hij dat hoge niveau wel zal kunnen aanhouden, en of dit slechts een momentopname betreft. Deze uitzonderlijk hoge percentages zullen uiteraard nog afnemen naarmate de competitie vordert, maar veelbelovend is alvast wel.

INDRUKWEKKENDE STATS 

In drie specifieke onderdelen mag Mykhaylichenko zich alvast uitroepen tot de absolute primus onder zijn positionele collega's van de Jupiler Pro League. Niet toevallig bevinden deze drie  facetten zich telkens op het offensieve compartiment. Zo ging Mykhaylichenko bijvoorbeeld twee dribbels aan in de voorbije twee wedstrijden, maar telkens slaagde hij ook in zijn opzet. Logischerwijze kan Mykhaylichenko een perfect rapport voorleggen op het vlak van dribbel-efficiëntie, al zal ook dit huidige percentage van 100% stelselmatig afnemen.

Ook in het aantal voorwaartse passes is Mykhaylichenko de onbetwiste leider onder de flankverdedigers van de Belgische competitie, en die titel mag hij zich ook toe-eigenen bij de passes naar de final third. Een flankverdediger met diepgang, eenzelfde type als Michael Murillo dus, dat ontbrak er vorig seizoen bij Anderlecht en met Mykhaylichenko lijkt Vincent Kompany zijn ideale man gevonden te hebben.



Toch moet Mykhaylichenko zich ook nog bijschaven op bepaalde facetten. Op het vlak van balverlies bijvoorbeeld. Gemiddeld verliest de Oekraïner veertien keer peer wedstrijd het leer, en dat is best veel want bij Anderlecht lijdt niemand vaker balverlies dan de nieuwe linksachter. Ook de efficiëntie van zijn voorzetten kan nog flink verbeterd worden. Mykhaylichenko laat vooralsnog een stevige indruk na tijdens zijn eerste minuten op het Belgisch grondgebied, maar het is duidelijk dat er ook nog wat werk op de plank ligt. Desalniettemin zijn de signalen alvast erg positief. En dat betekent uiteraard een opsteker voor het vernieuwde scoutingsapparaat van Anderlecht en de zoektocht naar het zo begeerde totaalvoetbal van coach Kompany.

POLL: Levert Verbeke goed werk af bij Anderlecht?

Meest recent

'Club Brugge wil nationaal transferrecord verpletteren'

Onder meer dankzij de knappe campagne in de Champions League, dreigt Club Brugge komende zomer ...

1
1
Real Madrid mag na absolute thriller naar bekerfinale

Real Madrid heeft dinsdagavond een ticket voor de Spaanse bekerfinale gepakt, maar daarvoor moest ...

22
22
Joos geeft Anderlecht toch een beetje hoop voor PO1

De eerste speeldag van de Champions' Play-Off heeft meteen duidelijk gemaakt dat er een stevige ...

88
88
Waanzinnige bekerstunt in Duitsland, PSG ontsnapt

Belgische clubs mogen deze week rusten, maar in heel wat andere Europese landen staat er ...

53
53
Gedroomde comeback Arsenal, Sels klopt ook Man Utd

Omdat er vorig weekend in de FA Cup gespeeld werd, wordt er in de Premier League tijdens deze ...

33
33
'Salah heeft knoop doorgehakt: nieuwe club bekend'

Op zijn 32ste zit Mohamed Salah in de vorm van zijn leven, maar het lijkt er alsmaar meer op dat de ...

95
95
'Nieuwe wending: overname Standard opgeschort'

Standard gaat in de play-offs nog op zoek naar een mogelijk ticket, wat toch een mirakel zou zijn ...

189
189
'Anderlecht bereikt akkoord: thuishaven Futures gekend'

Voor Anderlecht dreigt het seizoen op een grote ontgoocheling uit te draaien. Nadat het de play-offs ...

318
318
'Bayern hakt knoop door over transfer Karetsas'

Na een topseizoen wacht KRC Genk in de zomer wellicht een helse klus om zijn kern bijeen te houden. ...

412
412
Union SG draait KRC Genk een loer: "Vervanger Vanhoutte"

Union SG sloeg de afgelopen jaren al stevig toe met koopjes. Bij RSC Anderlecht haalden ze Noah ...

263
263
KBVB haalt nogmaals uit: alweer bijltjesdag op de bond

Bij de KBVB is het ook een duiventil. Er viel nog maar eens een ontslagronde te noteren. ...

32
32
Vandenhaute flikt het: nieuwe patron naar Anderlecht

Wouter Vandenhaute heeft met de komst van Cedric Hatenboer een belangrijke slag geslagen voor ...

554
554
De Condé kondigt nu al twee uitgaande toptransfers aan

KRC Genk heeft een uitstekende kern, net als vorig seizoen. Toen haalde Wouter Vrancken er ...

547
547
Verhuurde spelers: spits scoort aan de lopende band

Dit seizoen spelen er weer heel wat spelers uit de Jupiler Pro League in het buitenland. Bij ...

134
134
Anderlecht speurt rond: "Of ze interesse hebben?"

RSC Anderlecht gaat in de zomer voor de zoveelste keer de afgelopen jaren een grote schoonmaak ...

139
139
'Stoelendans bij Antwerp: Gheysens kiest nieuwe coach'

Antwerp verbaasde vriend en vijand door Jonas De Roeck vlak voor de play-offs te vervangen door ...

1377
1377
KRC Genk onthult concrete plannen met Penders & Karetsas

Terwijl coach Thorsten Fink en zijn troepen zich focussen op de titelrace blijven zijn bazen niet ...

237
237
Club Brugge heeft beet: goudhaantje tekent tot medio 2028

Club Brugge hoopt in de play-offs nog maar eens een inhaalrace tot een goed einde te brengen, ...

429
429
'Renovatiewerken Renard: Anderlecht houdt grote kuis'

Ondanks de trainerswissel werd Anderlecht zondag nog maar eens met de neus op de feiten gedrukt door ...

593
593
'Overmars grandioos de mist in: Antwerp loopt miljoenen mis'

Na de zware 5-1 nederlaag tegen Union dreigt Antwerp slechts een bijrol te vertolken in de ...

560
560

Meer sportnieuws