Antwerpse transferzet pakt compleet verkeerd uit

door
Antwerpse transferzet pakt compleet verkeerd uit

Realisme en goede resultaten. Voorlopig lost Frank Vercauteren de verwachtingen in op de Bosuil. De recente beker uitschakeling tegen Club Brugge was geen grote verrassing, maar in de Jupiler Pro League pakt de Antwerp-coach uit met een fraaie 15 op 18. Toch zit Vercauteren vandaag opgescheept met een vervelende situatie. Eentje die zich situeert tussen de doelpalen.


ALLEDRIE NIET ONBESPROKEN 

“In de eerste helft voerden we ons plan heel goed uit. Na de rust liep het allemaal wat minder. Dankzij hun snel doelpunt speelde Club in een zetel.” De analyse van Ritchie De Laet na de recente beker uitschakeling tegen Club Brugge was kort en bondig. Hoewel ze op de Bosuil geen groot drama maken van de uitschakeling, per slot van rekening was Antwerp zwaar de underdog tegen de Brugse machine, waren vooral de twee vermijdbare tegendoelpunten hét grote gespreksthema na afloop van de match. Ortwin De Wolf was evenwel kansloos bij de 1-0 van Hans Vanaken, maar hij zag er niet goed uit bij de doelpunten van Bas Dost en Ruud Vormer. Bovendien oogde de 23-jarige doelman onzeker op de hoge ballen.

Ortwin De Wolf maakte dus geen goede indruk in zijn eerste belangrijke wedstrijd voor Antwerp, nadat hij in de vorige bekerronde eerder wel goed presteerde tegen La Louvière. In januari haalde Luciano D'Onofrio de voormalige Jonge Duivel weg bij KAS Eupen om te concurreren met Alireza Beiranvand, terwijl Jean Butez ondertussen verder revalideert van een enkelblessure. De Antwerpse clubleiding wilde met deze drie kwalitatieve keepers een bepaalde luxe creëeren in de doelmannen gilde, maar in plaats daarvan kampt de club met een nieuw keepersprobleem. Zowel Butez als Beiranvand bleken eerder al geen grote puntenpakkers te zijn, terwijl ook De Wolf nu al vroeg de perceptie tegen krijgt.



Dit seizoen kwam elke Antwerpse doelman al eens in het oog van de storm te staan, en dit keer is het dus de beurt aan Ortwin De Wolf. Hoewel er geen enkele goalie op vandaag een onuitwisbare indruk naliet, zijn er wel nog slechts vier clubs in de Jupiler Pro League die minder doelpunten incasseren dan de defensie van Antwerp FC. Dramatisch is het dus zeker niet. Maar we kunnen ons goed voorstellen dat een organisatorische coach zoals Frank Vercauteren liefst over een doelman beschikt waarop hij blindelings kan vertrouwen. En die het liefst nog op regelmatige basis punten pakt voor het team. Maar tot op vandaag is dat niet het geval bij Butez, Beiranvand en De Wolf.

DE KEUZE VAN VERCAUTEREN 

Frank Vercauteren was dan ook correct in zijn analyse over de prestatie van Ortwin De Wolf tegen Club Brugge. De coach zette zijn nieuwste doelman niet uit te wind, want dat zou ook niet oprecht overgekomen zijn. Bovendien weet De Wolf zelf heus wel dat hij er niet goed uitzag bij die twee tegendoelpunten. “Onze keeper kon het op bepaalde momenten inderdaad iets beter doen”, verklaarde Vercauteren aan Het Laatste Nieuws. “Maar voor mij is elke keeper een nummer één, waarom hem dan niet de mogelijkheid geven dat te bewijzen?”



De Wolf kreeg als bekerdoelman de kans tegen La Louvière en Club Brugge, maar zijn tussentijds rapport dus alvast niet lovend.  Het zorgt ervoor dat Frank Vercauteren met een heuse doelmannen kwestie opgescheept zit. “We gaan zijn prestatie uiteraard rustig herbekijken en beoordelen nu. Ortwin heeft het vorige week goed gedaan, dus besloot ik hem een nieuwe kans te geven. De keeperskeuze is mijn verantwoordelijkheid.” Onze verwachting is alvast dat Alireza Beiranvand zondag tegen Standard zijn plaats tussen de palen terug zal innemen.

MINST GEPASSEERD: BEIRANVAND

Ook al maakte Alireza Beiranvand nog geen verpletterende en duurzame indruk op de Bosuil, na zijn aarzelende start zijn diens recente prestaties toch opmerkelijk verbeterd. 't Is wat minder kamikaze en meer betrouwbaarheid geworden. In Antwerpse derby hield hij vorig weekend Beerschot-verdediger Frédéric Frans via een knappe redding van de 1-0, en daarmee had de Iraniër een groot aandeel in de eindoverwinning. Beiranvand wordt stilaan als een volwaardige Jupiler Pro League-doelman aanzien, en daarmee haalt Luciano D'Onofrio dan toch zijn gram.



In de huidige keepersgilde is Alireza Beiranvand tevens de minst gepasseerde doelman. De 31-voudige international incasseert per 90 minuten namelijk 1,18 doelpunt per wedstrijd, en met dat gemiddelde is hij ook de achtste beste doelman in de Jupiler Pro League. Jean Butez slikte dit seizoen dan weer regelmatiger een tegendoelpunt, 1,3 per 90 minuten om precies te zijn – goed voor een vijftiende plaats in de Belgische competitie. Ortwin De Wolf kwam voor Antwerp voorlopig enkel in de beker uit, en daarin incasseerde hij 1,93 doelpunt per 90 minuten, waarmee hij met voorsprong de meest gepasseerde Antwerp-goalie is.

REDDING-EFFICIËNTIE: /

Indien Frank Vercauteren zijn doelman moet kiezen op basis van de tegendoelpunten is zijn keuze dus snel gemaakt. Maar de ervaren coach van Antwerp zal ongetwijfeld nog enkele andere parameters in rekening nemen om deze knoop door te hakken. De verhouding van het aantal tegendoelpunten tegenover het aantal reddingen bijvoorbeeld. Maar daarin is het verschil tussen de drie Antwerp-doelmannen wel erg miniem. Zowel Ortwin De Wolf (69 procent, in de beker), Alireza Beiranvand (70 procent) en Jean Butez (69 procent), liggen op dat gebied op een zakdoek van elkaar.



Qua efficiëntie in hun verrichte reddingen is er dus weinig verschil tussen de drie Antwerp-doelmannen. Frank Vercauteren zal deze constatering ongetwijfeld meenemen in zijn beslissing, maar anderzijds zal dit hem ook wat zorgen baren. De redding-efficiëntie van Ortwin De Wolf, Alireza Beiranvand en Jean Butez is namelijk niet erg indrukwekkend te noemen. Met hun huidige ratio behoort geen enkele Antwerp-doelman namelijk tot de top tien van de Jupiler Pro League. En da's toch wel best opmerkelijk, gezien The Great Old dit seizoen enkel vrede neemt met de kwalificatie voor play off 1.

UITVOETBALLEN: BUTEZ 

Op basis van de eerste twee parameters lijkt Alireza Beiranvand dus het best te scoren, maar anderzijds heeft Jean Butez wel nog een groot voordeel op de Iraniër: Butez beschikt namelijk over opmerkelijk betere voetjes. De Franse doelman legt bijvoorbeeld een grote efficiëntie in zijn passing, waarmee hij zelfs tot de top vier behoort van de keepers uit de Jupiler Pro League. Waar Butez een passing-accuraatheid voorlegt van 89 procent, presteren Beiranvand (81 procent) en De Wolf (84 procent) daarin toch beduidend minder dan Butez. Bovendien verstuurt hij ook vaker passes tegenstelling tot Beiranvand en De Wolf.



't Is daarbij nog maar de vraag of de realistische aanpak van Frank Vercauteren een goed voetballende doelman vereist, of eerder een keeper die het minst tegendoelpunten slikt … Op de korte termijn lijkt de keuze voor Alireza Beiranvand dus logisch te zijn. Al zal de keeperskwestie ongetwijfeld een nieuwe dimensie aannemen wanneer de revaliderende Jean Butez terug klaar wordt bevonden voor de strijd. Beiranvand heeft dus nog enkele wedstrijden de tijd om zich helemaal onmisbaar te maken.

POLL: Wie moet de nummer één worden van Antwerp?

Meest recent

"Club Brugge is zeker niet kansloos tegen Aston Villa"

Club Brugge lootte Aston Villa voor de achtste finales van de Champions League. De Engelse subtopper ...

27
27
Kompany: "Dat maakte ik ook mee bij Anderlecht"

Vincent Kompany doet het uitstekend bij Bayern München. De ploeg is op weg naar de landstitel ...

28
28
Welke tegenstanders Beerschot? Dom voorspelt deelnemers Play-Downs

Het einde van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League komt steeds dichterbij en dus nadert ...

62
62
Club schrijft historie: "Beste Belgische prestatie in Europa deze eeuw"

Club Brugge zorgde deze week voor een erg straffe prestatie. Blauw-Zwart plaatste zich immers voor ...

155
155
Geurtje aan uitschakeling Union: "Onbegrijpelijk van de VAR"

In de Europa League moesten de twee Belgische deelnemers donderdagavond het Europese toneel ...

104
104
'Mokio schrijft sprookjesboek: Europese knaltransfer wenkt'

Terwijl de zogenaamde 'Gouden Generatie' op zijn laatste benen loopt, werken momenteel verschillende ...

50
50
'Jutgla naar topcompetitie: Club legt prijskaartje vast'

De uitstekende prestaties in de Champions League heeft voor Club Brugge ook een nadeel. Zo dreigt de ...

650
650
TRANSFERUURTJE: 'Droomtransfer Talbi, Bayern wil jonge Belg'

De wintermercato is achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in de ...

327
327
Huerta gooit doelen Anderlecht op tafel: “Unicum in JPL"

César Huerta werd afgelopen wintermercato binnengehaald. De Mexicaanse aanvaller heeft ...

282
282
Opvallende Antwerp-evolutie Vincent Janssen: “Nog 5 jaar”

Vincent Janssen begon als spits bij Royal Antwerp FC, maar inmiddels heeft hij al op elke positie ...

222
222
KAA Gent-publiekslieveling onthult toekomstplannen

Matisse Samoise heeft zijn contract verlengd bij KAA Gent. Het jeugdproduct van de Buffalo’s ...

85
85
Vader Talbi doet boekje open over KBVB: "Vraiment triste"

Chemsdine Talbi is dit seizoen volledig ontploft bij Club Brugge. Vooral in de Champions League ...

607
607
‘Recordbrekend bod van 350 miljoen (!) op Real Madrid-ster’

Vinicius Junior liep dan wel de Gouden Bal mis aan Rodri, de Braziliaan wordt gezien als ...

158
158
Seys denkt groots bij Club Brugge: "Misschien met een bonus..."

Club Brugge neemt het in de volgende ronde van de Champions League op tegen het Engelse Aston Villa. ...

305
305
Sadiki geeft dé reden voor vertrek bij Anderlecht

Noah Sadiki speelt zondag met Union SG op het veld van RSC Anderlecht. Dat blijft altijd een ...

267
267
Mazzu uit straffe ambitie: "Alles is mogelijk"

STVV pakte in het slot nog een oververdiend punt tegen KV Mechelen. De Kanaries schieten daar echter ...

144
144
Flames-bondscoach Gunnarsdottir: "Ik kan wel huilen"

De Red Flames stonden op het punt om een geweldige stunt te realiseren. Ze gingen minuut 90 in met ...

77
77
Nieuwe mokerslag KVM: "Als ik daar veel over zeg, komt het niet goed"

KV Mechelen heeft vrijdagavond wederom een zware tik gekregen. De Mechelaars gaven op eigen veld ...

206
206
Chery scherprechter in titelduel: "Hij is de beste bij Club"

Behoudens een onwaarschijnlijke ommekeer, zal Antwerp FC ook dit seizoen weer deelnemen aan Play-Off ...

619
619
Ongezien! Stoppen slaan door bij Hasi, spelers moeten ingrijpen

Nog geen week na de cruciale overwinning op het veld van Union SG, heeft KV Mechelen opnieuw steken ...

591
591

Meer sportnieuws