EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

door
EK-koorts: Lewandowski richt vizier op Spanje

Met nog 15 dagen tot de aftrap in Rome telt VoetbalNieuws vol ongeduld af naar het Europees Kampioenschap. Om ook bij u de EK-koorts stilaan te doen toenemen, stellen we daarom graag nu reeds de 24 landen voor die vanaf 11 juni in het middelpunt van de belangstelling zullen staan. Vandaag trekken we naar Groep E, waar Spanje, Zweden, Polen en Slowakije elkaar bekampen.


SELECTIES
De selectie die de afgelopen dagen het vaakst over de tongen ging, is ongetwijfeld de Spaanse. Niet alleen beperkte Luis Enrique zich tot 24 in plaats van 26 spelers, recordinternational Sergio Ramos behoorde zowaar niet tot de gelukkigen. Daarmee blijft meteen ook de huidige topschutter thuis, een eer die nu Alvaro Morata toebehoort. Sergio Busquets is met zijn 122 caps dan weer de nieuwe ancien, én een van slechts drie Barcelona-telgen. Real Madrid vaardigt zelfs niemand af. Het gevolg van een fikse verjongingsoperatie, want verder is Jordi Alba (72) de enige met meer dan 50 interlands op zijn conto. Wel beschikt Spanje nog steeds over kleppers in elke linie, én heeft het met onder andere Pedri, Ferran Torres en Mikel Oyarzabal ook zonder de gekwetste Ansu Fati een pak aanstormend talent in huis. Vooral op het middenveld is de weelde groot, diep in de punt blijft de spoeling net iets dunner.



Bij de Zweden dacht Janne Andersson een beroep te kunnen doen op Zlatan Ibrahimovic, maar een blessure besliste daar anders over. Niet getreurd, want met Alexander Isak is de opvolging verzekerd. De 21-jarige spits scoorde dit seizoen 17 keer voor Real Sociedad en lijkt klaar om in de voetsporen van de all-time topscorer te treden. Bovendien zijn de eveneens pas 23-jarige Jordan Larsson en flink wat oudere Marcus Berg, zesde op die lijst, waardige wisselopties. Op de flanken is het uitkijken naar dat andere toptalent Dejan Kulusevski (Juventus) en Emil Forsberg (Leipzig), achterin moet Victor Lindelöf (Man United) de boel gesloten houden. Net zoals Mattias Svanberg (Bologna) brengen Kulusevski en Isak tevens wat jeugd in de 26-koppige kern, die maar liefst 11 dertigers telt – waaronder Mikael Lustig, ex-AA Gent. Een ervaren ploeg dus, met tal van pionnen actief in Engeland, Italië, Duitsland en Rusland.



Geen zorgen in de punt voor Polen, waar Paulo Sousa met Robert Lewandowski wellicht over de beste nummer negen ter wereld beschikt. En ook Arkadiusz Milik, doublure van de man met de meeste caps én goals achter zijn naam, het doel weet staan. Daarnaast zijn Piotr Zielinski, Wojciech Szczesny en Jan Bednarek de bekendste namen in de 26-koppige selectie, zónder pakweg Fiorentina-doelman Bartlomiej Dragowski. Wel van de partij: Jakub Moder, een jonge middenvelder van Brighton, en de 17-jarige Kacper Kozlowski. Zelfs na het afzwaaien van onder meer Jakub Blaszczykowski en Lukasz Piszczek daartegenover tevens een resem oudgedienden, zoals Kamil Glik en Grzegorz Krychowiak. Ook hier trouwens weer een stevig aantal dertigers, acht stuks om precies te zijn, én heel wat spelers die hun brood in grote competities verdienen. Met zeven afgezanten is vooral de Serie A goed vertegenwoordigd.



Minder luxe voor Slovakije, al heeft het met Milan Skriniar en Stanislav Lobotka wel toppers bij Inter en Napoli lopen. En tekent ook recordinternational en topschutter Marek Hamsik, een icoon in Napels, nog altijd present. Hij maakt deel uit van het leger dertigers, wederom 10 routiniers sterk. En dat terwijl Stefan Tarkovic net als Luis Enrique voorlopig slechts 24 gelukkigen uitkoos. Daarbij voorzag hij een plek voor Genk-middenvelder Patrik Hrosovsky, hoewel de spoeling met ook nog Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (FC Köln) en Laszlo Bénes (Augsburg) er misschien wel het breedst is. Onder de lat zijn zowel nummer één Martin Dubravka als back-up Marek Rodak dan weer actief in de Premier League, voorin ogen de opties een pak schaarser. Gezien zijn prestaties in eigen land krijgt David Strelec zo wie weet wel de voorkeur op Feyenoord-spits Robert Bozenik, een van de drie Slovaken uit de Eredivisie.



KWALIFICATIES
Spanje en Zweden ontmoeten elkaar straks niet voor het eerst in deze EK-campagne, want ook in de voorronde werden ze reeds in dezelfde poule ingedeeld. La Roja trok er met 26 op 30 aan het langste eind, de Scandinaviërs pakten met slechts vijf punten minder de tweede plaats – voor de buren uit Noorwegen, Roemenië, Faeröer en Malta. Polen kende evenmin problemen met Oostenrijk, Noord-Macedonïe, Slovenië, Israël en Letland, tegen wie het vijf punten liet liggen. Slovakije tot slot finishte met 13 op 24 als derde in een groep met Kroatië, Wales, Hongarije en Azerbeidzjan, die als enige vier EK-deelnemers voortbracht. Net als nummer vier Hongarije kwalificeerden de Slovaken zich immers uiteindelijk via het vangnet van de Nations League. In de play-offs van Divisie B werd, respectievelijk na verlengingen en strafschoppen, achtereenvolgens afgerekend met Ierland en Noord-Ierland.

FIFA-RANKINGS
Ondanks dat parcours bezet Slovakije op de FIFA-ranking een al bij al respectabele 36e plaats – zes gekwalificeerde landen doen slechter bij aanvang van het toernooi. Niet bijster veel hoger vinden we bovendien zowel Polen (21) als Zweden (18) terug, Spanje staat momenteel op de zesde stek. Opgeteld zijn deze vier landen dus goed voor een totaalscore van 81, waarmee Groep E toch vrij afgetekend het brons in ontvangst mag nemen.

EK-PALMARES
Frontrunner hier blijft natuurlijk wel Spanje, dat voor de elfde keer aan een EK begint. Alleen Duitsland doet beter. Samen delen ze het record van aantal eindzeges, met name drie stuks. In 1964, 2008 en 2012 zwaaiden de Spanjaarden, die zichzelf zo als enige laureaat opvolgden, met de trofee. In 1984 verloren ze de finale, 2016 werd een domper met een exit in de achtste finale. Polen, dat zich opmaakt voor een vierde deelname op rij, bereikte toen voor het eerst de kwartfinale. Zweden is er zelfs al voor de zesde opeenvolgende keer bij, nadat het in 1996 ontbrak. Vier jaar eerder stootte de toenmalige debutant nog door tot de halve finale. Zo ver kwam het vijf jaar geleden niet voor Slovakije, dat wel vriend en vijand verraste door de groepsfase te overleven. Nadien strandde het schip tegen Duitsland.



PROGNOSE
Slovakije dwong die plek in de knock-outs toen af als een van de vier beste derdes. Polen en Zweden zijn dus gewaarschuwd. Nu de grote kuis helemaal achter de rug is, en het heropgebouwde elftal zonder de gebruikelijke clubautomatismen uit Barcelona en Madrid stilaan weer op elkaar ingespeeld lijkt, kan de groepswinst Spanje namelijk niet nogmaals ontsnappen. Luis Enrique hoopt alvast dat zijn gewaagde zetten niet zuur opbreken, want zowel Polen als Zweden ligt op vinkenslag om van iedere misstap te profiteren. In de strijd om de tweede plaats beschikt die eerste wellicht over de beste papieren. Niet alleen verkeert Lewandowski in de vorm van zijn leven, ook de overige sterkhouders zijn op de geschikte leeftijd gekomen om te oogsten – meer dan in Zweden, waar de splitsing tussen jong en oud nog iets prominenter aanwezig is. De scherpschutter van Bayern München wist trouwens tegen geen van zijn drie toekomstige tegenstanders ooit al te scoren. Tijd om het vizier op Spanje te richten?

POLL: Hoeveel doelpunten zal Lewandowski scoren in de groepsfase?

Meest recent

Anderlecht tóch titelkandidaat? Vandenbempt geeft percentage

RSC Anderlecht besloot vlak voor de start van de Play-Offs nog een trainerswissel door te voeren. ...

0
0
'Liverpool ziet Trent vertrekken: spectaculaire opvolger'

Liverpool FC stevent recht op de Engelse titel af. Voor Trent Alexander-Arnold wordt dat allicht ...

9
9
'Club in actie: eerste zomeraanwinst moet uit EPL komen'

Club Brugge maakt zich op voor een belangrijke periode. In de komende weken wil Blauw-Zwart zich ...

52
52
TRANSFERUURTJE: 'Recorddeal Jashari, Kompany wil Anderlecht-poulain'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

287
287
OHL-mysterie: “Vlak voor Charleroi verrassende epidemie”

Oud-Heverlee Leuven zat vlak voor de match tegen Sporting Charleroi met de handen in het haar. ...

30
30
Club Brugge pakt uit met terugkeer publiekslieveling

Club Brugge neemt het op de eerste speeldag van de Champions Play-Offs op tegen RSC Anderlecht. De ...

203
203
Vandenbempt snapt niets van KRC Genk: "Heb ik moeite mee"

De titelstrijd in de Champions Play-Offs staat op het punt los te barsten. Peter Vandenbempt gaf ...

275
275
Vadis geeft bizarre reden voor nieuwe opvallende uitdaging

Vadis Odjidja (36) gaat aan de slag bij Eendracht Aalst Lede. De voormalige speler van onder meer ...

57
57
Mika Godts sneert naar Anderlecht én KRC Genk

Mika Godts maakt dit seizoen het mooie weer, maar de Belgische buitenspeler speelde in het verleden ...

172
172
Gewild toptalent drukt hoop Rode Duivels helemaal de kop in

De Rode Duivels hebben een eerste interlandperiode onder bondscoach Rudi Garcia achter de rug. De ...

169
169
AA Gent rekent op 'parel in PO's': "Mooie kans voor hem"

AA Gent heeft na vele jaren eindelijk weer de Champions' Play-Offs weten te halen. De Buffalo's ...

196
196
Fink lacht tanden bloot: "Gunde ik geen andere trainer"

KRC Genk begint op een wolk aan de Play-Offs. De internationals kenden prachtige momenten, Genk is ...

97
97
Hasi analyseert Club Brugge: "Dat hebben ze allemaal"

RSC Anderlecht maakt zich klaar Besnik Hasi 2.0. Kan de coach Paars-Wit naar een mooi einde van het ...

266
266
Brazilië grijpt keihard in: bondscoach vliegt na afgang

In de Zuid-Amerikaanse kwalificatiecampagne voor het WK 2026, maakte Brazilië tot dusver niet ...

41
41
Thorgan onthult: "Welke speler van Club ik bij Anderlecht wil?"

RSC Anderlecht vat zondagmiddag zijn campagne in de Champions' Play-Offs aan met een bezoek aan Club ...

504
504
Boskamp helemaal overtuigd: "Zij pakken de titel!"

Dit weekend is het eindelijk zover, dan barsten de Champions' Play-Offs in de Jupiler Pro League in ...

920
920
'Kompany gaat vol voor Anderlecht-reünie van 70 miljoen'

Vincent Kompany stoomt zijn spelers bij Bayern München momenteel klaar voor de ontknoping van ...

250
250
'Zomertransfer Dolberg krijgt vorm: eerste club in actie'

RSC Anderlecht wil zich in de komende weken verzekeren van een Europees ticket via de Champions' ...

452
452
'Club houdt hart vast: bliksemvertrek Jashari plots concreet'

Club Brugge vat dit weekend in de Champions' Play-Offs zijn queeste aan om voor de 20ste keer uit de ...

828
828
Rits waarschuwt concurrentie: "Als we dat doen…"

RSC Anderlecht wil in de Champions’ Play-Offs iedereen verrassen, maar dan zal het een pak ...

263
263

Meer sportnieuws