'Opschudding: Club Brugge werpt een bom op de JPL'

door
'Opschudding: Club Brugge werpt een bom op de JPL'

De stemming over het nieuwe competitieformat in de Pro League is uitgesteld naar 20 juni wegens onenigheid onder de clubs. Het voorgestelde format van zestien clubs met play-offs en twee rechtstreekse degradanten krijgt niet genoeg steun.

Club Brugge, dat al concessies heeft gedaan, dreigt nu hun tv-rechten individueel te verkopen als er geen minder drukke kalender komt.Club Brugge ziet een nieuw competitieformat als kans om meer inkomsten te genereren en wil een groter aandeel van de tv-gelden.

LEES OOK Club Brugge maakt ambities… van Marc Coucke waar

Normaal worden tv-rechten collectief verkocht om kleinere clubs te steunen, maar Brugge overweegt nu een individuele verkoop om meer druk te zetten op de onderhandelingen.

Dit zou echter de kloof tussen clubs in de Jupiler Pro League vergroten. UEFA stimuleert solidariteit en waarschuwt dat individuele verkoop de ongelijkheid vergroot.

Club Brugge ontevreden en dreigt met individuele verkoop tv-gelden

Op woensdag zou de langverwachte stemming over het nieuwe competitieformat plaatsvinden, maar de Pro League heeft de vergadering uitgesteld naar 20 juni.

LEES OOK Hayen maakt selectie voor treffen met Standard bekend

De reden hiervoor is de groeiende ontevredenheid en verdeeldheid onder de clubs over het voorgestelde format: zestien clubs, play-offs met vier teams zonder puntenhalvering, play-off 2 in knock-outvorm, en twee rechtstreekse degradanten.

Antwerp FC, Anderlecht en Club Brugge steunen deze hervorming, maar andere clubs zijn tegen, waardoor de benodigde tweederde meerderheid niet werd behaald. Hierdoor werd de stemming uitgesteld.

Club Brugge heeft al concessies moeten doen door hun voorkeur voor een klassieke competitie met achttien clubs zonder play-offs te laten varen. Ze stemden met lichte tegenzin in met een systeem van zestien clubs en een play-off 1 met vier teams.

Nu ook dit voorstel onvoldoende steun krijgt, heeft Club Brugge volgens Het Laatste Nieuws duidelijk laten weten dat als er geen nieuw format komt met een minder drukke kalender, ze serieus overwegen om hun tv-rechten individueel te verkopen wanneer deze vanaf het seizoen 2025-2026 opnieuw op de markt komen.

Club zet druk op onderhandelingen: tv-gelden zijn levenslijn van kleinere clubs

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, verklaarde eind februari al dat hij graag zou zien dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag,” zei hij tegen Het Nieuwsblad.

Club Brugge beschouwt een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren en vindt dat zij een groter deel van de koek verdienen. Club Brugge heeft al voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Normaal gesproken worden de tv-rechten collectief en solidair verkocht, wat vooral voor kleinere clubs extra tv-geld oplevert en zelfs een levenslijn kan betekenen.

Het model van collectieve verkoop, eventueel via een verdeelsleutel, is opgezet om een gelijkmatigere verdeling van de inkomsten te waarborgen, wat bijdraagt aan een grotere competitieve balans tussen de clubs.

Voor sommige Belgische clubs bedragen de tv-inkomsten slechts 3 à 4% van hun budget, terwijl dit voor andere clubs bijna 25% kan zijn. Door te dreigen met een individuele verkoop van de tv-rechten hoopt Club Brugge druk te zetten op de onderhandelingen over het nieuwe competitieformat.

Scheeftrekking dreigt: UEFA is tegen individuele verkoop tv-rechten

Elke vijf jaar dreigt een club zijn mediarechten individueel te verkopen. In het verleden hebben Club Brugge, Anderlecht en Standard al overwogen om hun rechten per club te verkopen.

Omdat de topclubs meer kijkers trekken, vinden zij dat ze recht hebben op een groter aandeel van de tv-inkomsten. In 2020 brachten ook AA Gent en Antwerp FC deze mogelijkheid weer ter sprake.

De individuele verkoop van tv-rechten is financieel zeer aantrekkelijk voor Belgische topclubs, die hierdoor hun inkomsten aanzienlijk kunnen verhogen. Dit zou echter kunnen leiden tot een scheeftrekking binnen de competitie en de kloof tussen de clubs vergroten.

Daarom probeert de Europese voetbalbond UEFA solidariteit tussen de clubs te bevorderen. “Door de individuele verkoop (van tv-rechten, nvdr) groeit de ongelijkheid. (...) Degene die het meeste geld vangt, krijgt meer dan tien keer zoveel als de mediaan”, klonk het in het ‘Benchmark rapport’ van UEFA.

POLL: Moet Club Brugge zijn tv-rechten individueel verkopen?

Meest recent

Barça moet zwoegen maar herovert koppositie wel

FC Barcelona heeft zaterdag zijn koppositie weer ingenomen in La Liga. Het had die even moeten ...

3
3
Antwerp geeft in slotseconden zege nog weg tegen OHL

Voor de eerste keer sinds oktober leek Antwerp nog eens een tweede zege op rij te pakken en zo een ...

70
70
'Diawara verbaast na vertrek bij Anderlecht met nieuwe club'

Voor Anderlecht was de wintermercato zeer druk, vooral aan inkomende zijde. Paars-Wit liet echter ...

124
124
Oude bekende nekt Club NXT, RSCA Futures geven zege nog weg

In de Challenger Pro League heeft Lokeren-Temse een uitstekende zaak gedaan in de strijd om het ...

112
112
Westerlo panikeert niet: "Blijven geloven in Play-Off II"

De strijd om het behoud in de Jupiler Pro League blijft razend spannend. Ook Westerlo zal in de ...

29
29
Opluchting voor Charleroi: "Dit was onze belangrijkste zege"

Mathematisch is het nog niet helemaal zeker, maar op drie speeldagen van het einde van de reguliere ...

15
15
Kuyt baalt enorm: "Dit is een zware teleurstelling"

Beerschot is al een tijdje zeker dat het straks aan de bak zal moeten in de Relegation Play-Off, ...

81
81
Tielemans legt Chelsea over knie, schietoefeningen Dortmund

In de Premier League mengt het Aston Villa van Youri Tielemans zich weer volop in de strijd om de ...

58
58
Charleroi draait Westerlo een loer en is zo goed als veilig

Rik De Mil heeft zijn oude club een loer gedraaid. De trainer zag zijn Charleroi immers in Westerlo ...

30
30
Antwerp - OHL: De Roeck voert drie wissels door

Royal Antwerp FC speelt vanavond om 20u45 in eigen huis tegen Oud-Heverlee Leuven. Dat is een ...

137
137
Debutant bij Beerschot: "Waarom ik naar het Kiel kwam?"

Beerschot blijft povere resultaten op de mat leggen. De Kielse Ratten trokken naar FCV Dender en ze ...

75
75
Dender gelukkig, maar ook weer niet: "Toch zuur gevoel"

FCV Dender pakte met tien spelers een punt tegen Beerschot. Ze speelden een uur met een man minder, ...

24
24
Blijven Patris & co? Tateishi geeft stand van zaken

STVV is een elftal dat heus wel de nodige kwaliteit heeft, maar ze staan wel onderaan. Dat zorgt dus ...

70
70
Burgess bezig aan laatste maanden bij Union SG?

Christian Burgess speelde tegen Ajax zijn 200ste wedstrijd voor Union SG. De Britse verdediger gaat ...

148
148
Hayen maakt selectie voor treffen met Standard bekend

Club Brugge neemt het morgen om 13u30 in een uitverkocht Jan Breydelstadion op tegen Standard. ...

292
292
Beerschot mist uitgelezen kans tegen tienkoppig Dender

Om 16u stond het duel tussen FCV Dender en Beerschot op het programma. Het werd een duel waarin ...

38
38
Arsenal incasseert enorme opdoffer in de Premier League

Veel drukte in de Premier League om 16u. Er werden immers vijf matchen afgetrapt. Het was vooral ...

41
41
Bayer Leverkusen zet Kompany & co onder druk

In de Bundesliga lijkt Bayern München op weg naar een landstitel, al blijft Bayer Leverkusen ...

65
65
'PSV haalt uit en strikt plots ex-spits van Arsenal'

PSV probeerde op het einde van de transfermarkt nog een spits op te kop te tikken. Noah Ohio ...

55
55
"Ik wil Genk helpen in de titelstrijd met Club Brugge"

De titelstrijd lijkt voorlopig tussen KRC Genk en Club Brugge te gaan. Union SG en RSC Anderlecht ...

400
400

Meer sportnieuws