AA Gent neemt grote gok met risico-transfer

door
AA Gent neemt grote gok met risico-transfer

In de voorbije weken en maanden speurde AA Gent de transfermarkt af naar een opvolger voor Roman Yaremchuk. Met Darko Lemajic vonden de Buffalo's uiteindelijk hun nieuwe targetspits in de bescheiden Letse Virsliga. Met zijn ex-club RFS Riga kon de Serviër in de Conference League een doelpunt scoren tegen AA Gent, maar een verpletterende indruk maakte hij toen nochtans niet. 


GOEDKOPER DAN HENRY 

In de voorbije weken was Thomas Henry hét grote doelwit bij AA Gent. En da's niet zo vreemd. De Franse spits behoorde vorig seizoen bij Oud-Heverlee Leuven namelijk tot de top tien van de vlotst scorende spitsen in de Jupiler Pro League. Daarnaast was Henry ook de zesde efficiëntste spits in de Belgische competitie. De 26-jarige was duidelijk klaar voor een stap hogerop, iets wat Henry ook letterlijk aangaf, maar de Buffalo's waren echter niet bereid om de initiële vraagprijs van zes miljoen euro op te hoesten.



AA Gent mag dan wel een kapitaalkrachtige club zijn, het duo Michel Louwagie en Ivan De Witte voert nog steeds een zuinig beleid in de Ghelamco Arena. In de zoektocht naar een adequate vervanger van Roman Yaremchuk (vertrokken voor 17 miljoen euro naar Benfica) veranderde Gent daarom het geweer van schouder: Darko Lemajic (RFS Riga) was een véél goedkoper alternatief dan Thomas Henry. De marktwaarde van de Fransman wordt bepaald op 5 miljoen euro, terwijl de waardering van de 28-jarige Serviër 'amper' 275 duizend euro bedraagt.

TOPDEAL VOOR RFS RIGA

AA Gent en RFS Riga raakten het snel eens over de transfer van Darko Lemajic, die nog geen week geleden voor het eerst werd gelinkt aan de Buffalo's. De targetspits ondertekende dinsdag zijn arbeidscontract bij Gent, waar hij tot 2023 komt vast te liggen. Daarnaast werd er ook een optie op een extra jaar opgenomen in de overeenkomst. Volgens Letse media zou de targetspits zo'n één miljoen euro moeten kosten. Een peulschil voor de Oost-Vlamingen, maar voor RFS Riga vertegenwoordigt dergelijke geldsom een enorm kapitaal.



“Deze transfer is opnieuw een mooie verwezenlijking voor zowel RFS Riga als voor de Letse voetbalcompetitie”, verklaarde Maris Verpakovskis, de CEO van RFS Riga, dinsdag in een officieel statement van de club. “Deze deal was ook een heel interessante aanbieding voor onze club op het financieel vlak, al beseffen we maar al te goed dat het verlies van Darko Lemajic zwaar is met het oog op onze titelstrijd. Darko gaf alles voor onze club en we konden hem deze transfer niet weigeren, we weten hoe belangrijk deze buitenkans is voor hem.” 

HET PROFIEL VAN HEIN 

Darko Lemajic is een echte targetspits en naar dergelijk profiel was Hein Vanhaezebrouck al langer op zoek. “Wie ik zou willen in de plaats van Roman Yaremchuk? Robert Lewandowski”, grapte de coach van AA Gent enkele weken geleden. “Het is duidelijk dat we een scorende spits willen, maar het moet ook iemand zijn met een beetje gestalte en een beetje body. Er mag iemand bij die letterlijk en figuurlijk wat meer gewicht in de schaal kan leggen”, verklaarde Vanhaezebrouck namelijk.

Met zijn indrukwekkende gestalte – 1 meter 99 voor 90 kilogram – beantwoordt Darko Lemajic alvast grotendeels aan het door Hein Vanhaezebrouck geschetste profiel. Daarnaast liggen de sterktes van de Servische aanvaller voornamelijk op het fysieke vlak en werd Lemajic twee keer topschutter in de Letse competitie. Anderzijds is het uiteraard nog de vraag of de spits het niveauverschil tussen de Letse en de Belgische voetbalcompetitie wel gemakkelijk zal kunnen overbruggen.



Darko Lemajic speelde in zijn carrière voornamelijk in de Servische tweede klasse (30 goals in 117 competitiewedstrijden) en in de Letse Virsliga (43 goals in 83 competitiewedstrijden). En dat is dus allerminst een garantie dat hij straks daadwerkelijk zal doorbreken in de Jupiler Pro League. Daarnaast maakte Lemajic al geen verpletterde indruk met RFS Riga tegen AA Gent, in de vorige ronde van de Conference League. “Met wat wij in de twee wedstrijden tegen Riga van hem zagen, kan de inmiddels al 28-jarige Serviër onmogelijk als de opvolger van Roman Yaremchuk aanzien worden”, schreef Het Nieuwsblad namelijk toen over Lemajic.

SCOREN TEGEN GENT 

Darko Lemajic speelde elke minuut in het Europese tweeluik tegen AA Gent, waarin hij zelf één keer tot scoren kwam. Via een simpele binnentikker weliswaar, al moeten zo'n panklare doelkansen nog altijd goed worden afgewerkt. Zijn algemene efficiëntie voor doel was dan ook behoorlijk met één doelpunt op twee doelpogingen. Al moet het gezegd worden dat RFS Riga wel erg onmachtig was op het offensief gebied in de twee wedstrijden tegen AA Gent.









AA Gent telde over de heen- en terugwedstrijd gecombineerd maar liefst 52 (!) doelpogingen, terwijl dat aantal bij RFS Riga amper 9 stuks waren. Daarnaast waren de Buffalo's ook erg dominant met een gemiddeld balaandeel van 65%. Op het individueel vlak scoorde Darko Lemajic zich in de kijker tegen AA Gent, maar echt fantastisch waren zijn afgeleverde prestaties nu ook weer niet. In die optiek kunnen wij beamen dat Lemajic onmogelijk als de opvolger van Roman Yaremchuk kan aanzien worden.

DE GROTE GOK 

In de voorronde van de Conference League verloor Darko Lemajic opvallend vaak de bal tegen de defensie van AA Gent. Zowel in de heen- en terugwedstrijd telde de Serviër telkens het meeste balverlies van alle spelers die toen op het veld stonden. Logischerwijze was Lemajic ook amper succesvol in zijn aangegane offensieve acties: slechts 3 op 17 betreffende acties kenden een positieve afloop. Daarnaast was zijn deelname in het opbouwend gedeelte ook erg pover met een gemiddelde passing-zuiverheid van slechts 44%.

Darko Lemajic leverde weliswaar nog een grote meerwaarde voor zijn ploeg in de vorige voorrondes in de Conference League tegen het IJslandse FI Klaksvik en het Hongaarse Puskas FC. Maar tegen een hoger aangeschreven tegenstander zoals AA Gent, had de Serviër het duidelijk veel moeilijker. Tegen FI Klaksvik en Puskas FC presteerde Lemajic opmerkelijk beter in de passing, balvastheid en offensieve acties dan tegen AA Gent. Anderzijds hield de Serviër zich tegen de Buffalo's wel staande in de luchtduels en in de fysieke duels.



Op basis van de twee wedstrijden tegen AA Gent, zal Darko Lemajic dus nog duidelijk een intensieve aanpassingsperiode nodig hebben om een grote meerwaarde te kunnen brengen bij zijn nieuwe werkgever. Daarnaast heeft de Servische spits amper adelbrieven voor te leggen, behalve twee topschuttertitels in de – met alle respect – bescheiden Letse Virsliga. Bovendien moet Lemajic zich op 28-jarige leeftijd op de top van zijn kunnen bevinden, want een (ruime) progressiemarge heeft ie nog amper. 

POLL: Wordt Lemajic een succes bij AA Gent?

Meest recent

Hubert zorgt voor verrassingen met Anderlecht-selectie

Anderlecht gaat om 21u op zoek naar een mirakel. Als het nog naar de achtste finales van de Europa ...

29
29
Amuzu beleeft opmerkelijk debuut bij Gremio

De meest opmerkelijke Belgische transfer van de wintermercato kwam misschien wel op naam van Francis ...

35
35
Borkelmans wild van Club-revelatie: "Echt een monster"

De straffe prestaties van Club Brugge in de Champions League blijven voorlopig nog nazinderen, zeker ...

111
111
Noa Lang goudeerlijk: "Die transfer wou ik maken"

PSV volgde woensdagavond het goede voorbeeld van Feyenoord en kegelde ook een Italiaanse grootmacht ...

50
50
'Anderlecht ziet spits door de handen glippen'

RSC Anderlecht keek in januari uit naar een centrumspits en Elyess Dao kwam naar het Lotto Park. De ...

95
95
'Juventus lonkt naar smaakmaker van Club Brugge'

De Europese prestaties van Club Brugge lopen serieus in de kijker. De interesse in de spelers zal ...

346
346
Voetbal Vlaanderen verrast met alternatieve 'Gouden Schoen'

De gouden schoen is al jarenlang één van de meest prestigieuze individuele prijzen in ...

44
44
Degryse en Alderweireld: "Dat zie ik De Bruyne niet doen"

Kevin De Bruyne bleef op de bank tijdens de 3-1-nederlaag van Manchester City tegen Real Madrid. In ...

166
166
'STVV moet wellicht afhaken voor Anderlecht-pion'

RSC Anderlecht zal in de zomer héél wat transfers gaan afronden. In- en uitgaand. De ...

130
130
Club Brugge keert zich tegen ‘toptransfer’ met veel bombarie

Hugo Siquet, die met veel verwachtingen bij Club Brugge aankwam, heeft het moeilijk dit seizoen. Na ...

526
526
Meekers looft STVV'ers: "Van topniveau in België"

Bij STVV spelen ze goed voetbal, maar ze winnen te weinig. Voorzitter David Meekers zat bij TVL ...

44
44
Anderlecht krijgt kwaliteitsinjectie: "Kan ons enorm helpen"

Bij RSC Anderlecht maken ze zich klaar voor het treffen met Fenerbahçe. De verwachting is dat ...

210
210
Wereldtop lonkt: Club Brugge ruikt recordtransfer

Club Brugge kende een sterke zomermercato en daar plukken ze nu de vruchten van. Er wordt vaak ...

579
579
Yamal zéér duidelijk over mogelijk vertrek bij FC Barcelona

Lamine Yamal is de meest sensationele jonge speler die er rondloopt. De flankaanvaller doet het ...

111
111
Hubert haalt toptalent bij selectie: "Een énorm potentieel"

David Hubert is een coach die jonge talenten kansen geeft. De trainer van RSC Anderlecht gaat tegen ...

241
241
Verrassing in Gentse basisploeg? Milicevic dropt hint

In de tussenronde van de Conference League staat AA Gent op de rand van de uitschakeling. Zo ...

296
296
Met dank aan oud-Bruggelingen: PSV wipt Juventus uit UCL

In de Champions League heeft PSV beslag gelegd op het laatste ticket voor de 1/8ste finales. De ...

255
255
Club-coryfeeën lyrisch voor één man: "Fantastisch om mee te spelen"

Club Brugge heeft dinsdag voor een mooi stukje Belgische geschiedenis gezorgd. De landskampioen ...

317
317
Weergaloze Mbappé begraaft Man City, PSG boekt monsterzege

Titelverdediger Real Madrid heeft zich woensdagavond overtuigend geplaatst voor de 1/8ste finales ...

117
117
Liverpool laat dure steken vallen: Tielemans aan kanon

In de schaduw van de Champions League ging de bal woensdagavond ook in de Premier League aan het ...

87
87

Meer sportnieuws